Rozhovor o Tajemství ženské prosperity

18.1. 2017Martina Mikolášová1032x

Snímek obrazovky 2015-11-14 v 21.01.58Stanka Sobolova a Zuzka Koščová jsou autorkami projektu „Tajemství ženské prosperity“. Právě teď spouští druhý ročník stejnojmenného kurzu. K příležitosti jeho spuštění jsme společně sestavily tento rozhovor, ve kterém se dozvíte více nejenom o programu, ale i blíže poznáte tyto dvě inspirativní ženy. 

Spouštíte teď program „Tajemství ženské prosperity“ v rámci stejnojmenného projektu. Mohly byste jej v krátkosti představit?

S: Ano, spouštíme druhý ročník online kurzu Tajemství ženské prosperity. Ještě dva dny je možné se přihlásit. Společně začínáme o týden později.

Jakým tématům se v kurzu věnujete?

Z: V kurzu odhalujeme nesprávná přesvědčení o bohatství a úspěchu, která lidem znemožňují naladit se na hojnost. Ukazujeme konkrétní tipy, vyzkoušené na „vlastní kůži“, která pomohou do života přitáhnout více hojnosti a prosperity. Zaobíráme se také tím, jak získat podporu rodiny na cestě ke svým snům.

Stanka, jako maminka dvou synů, sestavila modul o tom, jak může mateřství ženě pomoci v plnění si svých snů, namísto toho, aby ji omezovalo, či blokovalo. Rozebraly jsme vskutku hodně témat.

S: Důležité je si uvědomit, že všechny odpovědi už máme v sobě.


Stačí si sednout, podívat se do vlastního nitra a hledat odpovědi v nás samých.


K tomu chceme ženy povzbudit.

Co vás vedlo k tomu se tímto tématem zabývat?

S: Na mnoha svých kurzech jsem si všimla, že mnoho žen není spokojených se svou prací. Jsou unavené, necítí se naplněné, ne-seberealizují se. Nebo mají problém se uživit tím, co je baví.

Když jsou na mateřské, chtějí něco dělat, ale neví co. Buď je za to malý příjem, nebo by jim to například partner neschválil. Často nemají sílu, ani odvahu si svou touhu vůči partnerovi prosadit.

Kurz pomáhá ženám objevit jejich poslání, obnovit víru v sebe a své schopnosti  a vytvořit si takový život, jaký si přejí.

Proč by měly začít právě na mateřské?

S: S mnoha ženami jsme se shodly, že mateřství je unikátní období pro to, aby žena objevila své životní poslání. Je to čas, kdy se uvolní, je mimo koloběh práce.

Seberealizace je pro ženu nesmírně důležitá, jinak se muže stát, že v tom kolotoči mateřství zapomene na sebe. Právě mateřství jí často dodá odvahu, najde v něm posílení jít za svým posláním.

Snímek obrazovky 2015-11-14 v 16.58.58Zuzko, teď jsme mluvily o maminkách. Je ale kurz „Tajemství ženské prosperity“ i pro ženy bez dětí?

Z: Ano, je pro všechny ženy a dokonce věřím, že obohatí i odvážné muže. Já sama třeba maminka zatím nejsem  a tak se věnuji jiným tématům. 

Ukazuji lidem, jak začít dělat práci svých snů, aniž by museli hned opouštět svou starou práci, nebo jak mít dvě práce najednou. Já například vyrábím šperky, to mě moc baví. Dělám to už několik let. K tomu se teď věnuji i psaní a vydávaní knih a projektu „Tajemství ženské prosperity“, starám se o databázi, fakturaci, atd. Však to sama znáš…

To si piš…

Z: Od určitého času jsem si řekla, že budu dělat to, co chci a půjdu si za tím. Není to potom jen práce, je to celkové uspokojení, seberealizace. Prolíná se to potom do ostatních sfér života, do partnerství…

S: Když je člověk šťastný v práci, prolíná se to do celého života.

Z: Nicméně kolem sebe vidím, že téma seberealizace v mateřství je nesmírně palčivé téma.

Když se vrátíme k maminkám a seberealizaci, myslíte si, že každá maminka potřebuje seberealizaci?

S: Každá ji potřebuje, ale každá jinak. Některé jsou spokojené, když se starají o děti, některé se pro rodinu obětují.

Pokud si žena, jejíž seberealizací je domácnost, najde čas i pro sebe a je celkově spokojená, je to naprosto v pořádku. Je ale potřeba, aby to tak žena cítila. Když se cítí nenaplněná, měla by s tím rozhodně něco dělat…

Často se setkávám s konceptem, že když ženě nestačí se starat „jen“ o domácnost, je špatnou mámou.

S: Naše generace hodně všechno řeší, mateřství se děsně rozpitvává, stále se hledají odpovědi, jak to dělat nejlíp, jak být dobrou mámou. Problém je ten, že se tyto odpovědi hledají venku. Žena by je měla hledat uvnitř sebe. 


Pokud je žena ukotvena v sobě, pak prostě ví, že je dobrá máma.


Ženy v domácnosti, které mají svou seberealizaci mimo péči o děti a domácnost, trpí. Potlačují svůj niterný hlas a jsou nešťastné.

Sama jsem šla s  tří měsíčním dítětem přednášet na vysokou školu. I když na mě kdekdo koukal shora, já jsem byla šťastná, mě to v tu chvíli naplnilo. Pak jsem doma mohla být šťastná i s dítětem.

Mnoho žen se také bojí toho, že nebudou schopné si odkomunikovat svou realizaci s partnerem a s rodinou. Pro mě bylo zásadní, aby mé okolí pochopilo, proč je to, co dělám, pro mě důležité, aby pochopili, že když budu šťastná já, pak mohou být šťastné i mé děti. V tu chvíli mě začali plně podporovat. 


Měly bychom si uvědomit, že naše rodina si přeje, abychom byly šťastné.


Když jim řekneme, co je pro nás důležité, budou nás podporovat.

Stanko, kolik let je tvým dětem?Snímek obrazovky 2015-11-14 v 16.58.49

S. 9 a 7 let.

Jak si sama organizuješ čas?

S: Podle období, záleží na tom, co mám zrovna za projekt.

Když nedělám velký projekt, tak kombinuji různé time-managementové nástroje. Používám časové bloky.

Když jsou děti ve školce, nejdříve věnuji čas sama sobě, tak dvě hodiny, pak teprve pracuji. Dám si snídani, něco pěkného si přečtu. Jednou týdně večer chodím na jógu. Jeden večer je prostě můj, i když jsem k tomu musela  své okolí „vychovat“. Teď už to všichni bereme jako samozřejmost.

Odpoledne a večer se věnuji dětem.

Teď mám náročnější období, náročnější projekt. Musím pracovat i po večerech. Manžel mi pomáhá, je mi úžasnou podporou, ale museli jsme si to odkomunikovat…

Když si to rodina dokáže odkomunikovat, pak si mohou všichni její členové plnit své sny.

Například, když jsem já sama začala jít za svým snem, i manžel začal být nespokojený se svou současnou situací. Nakonec ho to celé inspirovalo k tomu, aby si našel jinou práci a teď je mnohem spokojenější.


Každý má ze začátku strach. Sen a vize, to je ta síla, která všechny posiluje.


Už tím, že hledáme a plníme své poslání, dáváme svým dětem vzor, jako to mají ony ve svém životě dělat tak, aby byly šťastné. Kdybyste se teď například zeptali mého syna, čím by chtěl být, odpověděl by vám, že je mu to jedno, že chce být hlavně šťastný.


Možná toto téma řešíš i ty. Možná i ty si chceš během mateřství plnit své sny. Možná jen nevíš jak. Možná máš strach. Možná jsi dokonce zapomněla, jaké sny máš.

Proč to nezkusit právě tady?


Co tebe činí šťastnou? A jak si rychle doplníš energii, když je to v kolotoči domácnosti potřeba?

S: U mě je to dohromady. Snažím se žít co nejvíce vědomě. Sama sebe se zeptám, co by mi  v tu chvíli udělalo radost. Tím, že žiji podle cyklu, tak vím, že je to každý týden jinak. Například týden před menstruací mi dělá dobře, když se zbavuji starých věcí. Jiný týden medituji, nebo se dívám na film. Jindy se setkávám s lidmi. Plánuji i dopředu. Chodím například na masáž, kdy vím, že to budu potřebovat.

A pokud potřebuji velmi rychle doplnit energii, mám seznam silových písní. To mi stačí pár minut a jsem nabitá (smích).

Zuzko, jak ty si organizuješ čas?

Z: Mám dvě hlavní činnosti, kterým se věnuji. Jak už jsem řekla, vyrábím šperky, už 10 let. To je moje hlavní náplň. Jinak píšu knihy a vydávám je.

Můj den je často chaotický, střídám aktivity, tvořivé střídám s praktickými. Dělám si také krátké přestávky na doplnění energie. Pustím si písničku, naplno si zatančím a zazpívám. I když při tom asi vypadám hrozně, ale je mi to jedno.

S: To není pravda! Vypadáš skvěle!

Z: (smích) Ano, máme opravdu hezký vztah, když říkáš, že vypadám u tance skvěle!

To bys nevěřila, co udělá jeden tanec a půlka sklenice vína. To je potom kreativní smršť!

S: (smích) Ano, pochopily jsme umělce, kteří tvoří pod vlivem omamných látek. Ne, děláme si legraci.

Z: Někdy se mi ani nechce se od práce odtrhnout. Neřeším, jestli je víkend nebo pracovní den. A když přicházejí reakce od jiných lidí, je to fantastické. Dobíjí mě to novou energií.

Co se týče produktivity a výkonu, o hodně líp se mi začalo dařit, když jsem pochopila, že ne ve všem musím být perfektní.


Dlouho jsem se trápila, že málo uklízím, málo vařím. Pak jsem ale pochopila, že i tak jsem v pořádku. Moje dary jsou prostě jinde.


Tohle asi hodně souvisí se sebehodnotou ženy. Jako máma vím, jak náročné je udržet domácnost v pořádku. Často se setkávám s tím, že se ženy-matky stydí za to říct si o pomoc, najmout si například paní na úklid. Mají potom pocit, že nezvládají starost o domácnost. Dokonce jsem se setkala s reakcemi, že i kdyby měla přijít uklízečka, musely by alespoň trochu před tím uklidit, aby se nestyděly za to, jakou mají domácnost. Přitom vím, jak to nesnáší, jak je to vyčerpává, jak by mnohem raději dělaly něco jiného.

S: Ano, během toho, kdy kolem nich pracuje uklízečka, se mohou věnovat svým činnostem, například rozjíždět vlastní projekt, nebo cokoliv jiného.

Z: Často mají ženy špatný pocit kvůli financím, ale za to, co by dělaly rády by často dostali i víc peněz, než by je stála paní na úklid…

Jak dlouho se znáte?

Z: (smích) 5 let.

Jak jste se seznámily?

S: Přes facebook,  pak přes občanské sdružení. Padly jsme si do oka. Líbí se mi, že naše vědomosti jsme schopné převést i do praxe. Máme mnoho společného a přesto jsme každá jiná.

Zeptám se vás na poslední osobní otázku. Meditujete?

S: Ano, mám nejraději vedené meditace, které si vybírám podle nálady. Medituji tak jednou týdně. Zjistila jsem ale, že jsem schopná meditovat i při běžných činnostech.

Během mytí nádobí používám vizualizace. Je to technika kvantové meditace. Znáš to?  Vytvořím si vlastní realitu a vyšlu tento záměr. Představuji si úžasný život svých snů, jako kdyby tady už byl. Během mytí nádobí mi to jde úplně samo (smích).

Meditace jsou různé, moje kamarádka medituje například za běhu. Říká, že se jí úplně vyprázdní hlava a přichází nové nápady.

Z: Já také medituji, ale přistupuji k tomu trochu chaoticky. Vím, co bych měla dělat, že mi to pomáhá, a někdy medituji každý den po dobu celého měsíce a někdy vůbec ne. Mám ráda vedené meditace, a zjišťuji že čím dál tím častěji prostě jen vypnu i při běžných činnostech.

Potvrzuji absolutně účinky meditace! Když medituji intenzivně, často přijde skvělý výsledek, a já vím, že je to díky meditaci, které jsem věnovala pravidelně čas před týdnem nebo měsícem… Jenže to už jsem mezitím přestala, a tak pořád dokola. (smích)

Děkuji za příjemný rozhovor. Těším se, co nového váš kurz přinese:)

S: Taky děkujeme.

Z: Děkuji.

Článek byl sestaven z odposlechu a přeložen ze slovenského originálu do češtiny. Upravila Martina Mikolášová. Více se o projektu dozvíte zde.


Pokud tě toto téma zaujalo, pokud se chceš dozvědět více o tom, jak najít své poslání, jak se otevřít hojnosti, jak najít sílu a odvahu k plnění si vlastních snů…

…podívej se sem.


Martina Mikolášová

Nikdy jsem se nesmířila s tvrzením, že mateřství je možné jen nějak přežít. Dnes žiji podle motta, že šťastné mámy jsou aktivní ženy plnící si své sny a ukazující svým dětem svět. 

Jsem maminkou tří dětí a roky jsem studovala a hledala způsoby, jak se z frustrované matky v depresích vypracovat ve šťastnou mámu.

Založila jsem projekt Šťastná máma a své poznatky shrnula do knih: Cesta ke šťastnému mateřství, 5 Tabu mateřstvía 42 Tipů den šestinedělí

Komentáře
  • Ochrana osobních údajů
    Vaše údaje jsou u mě v bezpečí. Databáze je soukromá.
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Témata
  • Autoři
  • Buďte ve středu dění…