Mateřství je cestou sebepoznání

Když se mě někdo zeptá, o čem projekt Šťastná máma je, těžko se mi hledají slova. Proč? Protože šťastné mateřství vnímám jako komplexní  a velmi jemnou, zároveň občas i dost turbulentní, cestu sama k sobě.

Šťastné mateřství je cesta sebepoznání. Je to cesta k našemu opravdovému já, které jednoduše šťastné je. A je to cesta skrze jedno z nejnáročnějšího i nejkrásnějšího období našeho života – býti matkou.

Představte si celý váš život jako divadlo

Ne divadlo, na které se díváte, ale divadlo, které hrajete. Když jsme malé, běháme po jevišti a užíváme si ty kulisy, jiné herce, kostýmy a prostě tak nějak jsme.

Nevíme, kdo jsme, ale jsme, tady a teď.

Pak nám naši kolegové, naši rodiče, rodina, přátelé, učitelé, známí, kolegové, kolemjdoucí, všichni ti lidé, které na našem jevišti potkáme, začnou hádat, hodnotit a především určovat, jakou roli máme zrovna hrát. Nasazují nám různé masky, hodné, zlobivé holky, chytré holky, dcery, žačky, studentky, kamarádky, rebelky, té divné, co si pořád čte, paří, učí se, té, která sportuje, hraje na piáno. Té, která jde zrovna na nákup, pracuje na projektu, dělá přijímačky, cokoliv. Střídáme masky, jednu za druhou.

Ve škole jsme někým jiným, doma jsme někým jiným, dokonce často i ve vztahu jsme někým jiným. Masky se točí a my zapomínáme, kdo je nosí. A pak přijde jedna z největších rolí našeho života, možná ta nejtěžší, nejhlubší, nejkomplexnější, nejvíc časově náročná – role mámy.

Je to nádherná role. Miluju ji. Je tak… tak… hluboká!

Ale je to jen role. A je to role tak velká, že pokud zapomeneme na to, že pod maskou jsem já, osobnost herce, hraní divadla mě nakonec tak vyčerpá, že padnu na kolena a budu hrát podle scénáře, nuceně, jen tak, aby se to tedy odehrálo.

Bude to mizerné divadlo. Každý herec, který do své role zapomene dát srdce, hraje mizerně. A o to srdce právě jde. To je ta esence našeho pravého já, které je za maskou. A tohle já je vzhledem k tomu, kolik masek jsme za život vystřídaly a jak málo času jsme strávily skutečně samy se sebou, tak tohle skutečné já je velmi těžké najít.

Jenže role matky je úžasná v tom, že naše publikum jsou lidé, které milujeme. Přirozeně chceme hrát dobře. Když padáme vyčerpáním na kolena, tiše brečíme do polštáře, to jsou chvíle, kdy si říkáme – je tohle skutečně ono? Dá se tohle vydržet?

Nejde to i jinak?

Jde!

Naštěstí jde, ale není to jednoduché. Vyžaduje to od nás notnou dávku odvahy, upřímnosti a především rozhodnutí, že to opravdu chceme jinak. Je zapotřebí všechny masky sundat, jít do šatny a podívat se sama sobě do očí a zeptat se: “Kdo skutečně jsem? Kdo je ta pod těmi maskami? Kdo je ta, která hraje všechny ty role? Jaká je? Co chce? Po čem touží? Co ráda dělá? Co teď potřebuje? Jak se právě teď cítí?“

Cesta ke šťastnému mateřství je sundavání si masek, je to vystupování z rolí a kladení si těchto jednoduchých a přitom náročných otázek, které vás vedou cestou sebepoznání, které vás dovedou k jednomu velkému překvapení…

…časem totiž zjistíme, že nejsme ničím pevným…

…zjistíme, že jsme proud života, který má různé barvy v různých chvílích…

…jsme proud života, který je hravý, živý, radostný, kreativní, láskyplný…

A tenhle proud života poté vdechneme naším rolím, naším maskám, ale už nejsme těmi maskami, rolemi, které nás časem jen vyčerpají, protože hrajeme bez přestávky.

Propojení

Jsme životem, které se skrze role vyjadřuje. A protože máme spojení se svým proudem, jako kdybychom byly pramenem řeky, můžeme být poté milujícími a šťastnými matkami…

…a to je hlavním cílem šťastné mámy…

…propojit se opět sama se sebou, se svým vnitřním zdrojem síly, radosti, hravosti…

…se zdrojem života s velkým “Ž”…

Martina Mikolášová

Nikdy jsem se nesmířila s tvrzením, že mateřství je možné jen nějak přežít. Dnes žiji podle motta, že šťastné mámy jsou aktivní ženy plnící si své sny a ukazující svým dětem svět. 

Jsem maminkou tří dětí a roky jsem studovala a hledala způsoby, jak se z frustrované matky v depresích vypracovat ve šťastnou mámu.

Založila jsem projekt Šťastná máma a své poznatky shrnula do knih: Cesta ke šťastnému mateřství, 5 Tabu mateřstvía 42 Tipů den šestinedělí

Komentáře
  • Ochrana osobních údajů
    Vaše údaje jsou u mě v bezpečí. Databáze je soukromá.
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Témata
  • Autoři
  • Buďte ve středu dění…