Mám miminko 4 týdny a prožila jsem si peklo

2.8. 2016Martina Mikolášová2094x

2016-08-15 v 16.54.06Tohle ještě není příběh se šťastným koncem, ale ráda bych ti aspoň poděkovala a možná se i trochu vypsala.

Když mi na mail dorazil odkaz na tvůj e-book, se slzami v očích jsem si přečetla jen název „Je možné prožít krásné šestinedělí?“ a málem ho znechuceně vymazala s komentářem „beztak zase další super-máma, taková já nikdy nebudu“. A ani jsem ho nečetla.

Dnes má moje miminko 4 týdny

A teď lituji, že jsem si tvůj e-book nepřečetla dřív.

Prožila jsem si peklo, depky, pláč, zoufalství, vůbec jsem si malého nedokázala užívat, ani s ním komunikovat a málem jsem volala na psychinu, ať si mě odvezou a miminko ať adoptuje někdo, kdo je schopný se o něj postarat.

Ještě jsem se z toho úplně nevyhrabala. Ale díky tobě je mi líp, ulevilo se mi. Už to zpátky nevrátím, ale snažím se držet se tvých rad, abych to zvládla nějak dohnat.

I tak pořád propadám panice, že nejsem dobrá máma a že vůbec nevím, co mám s miminkem dělat a rezignovaně koukám na ten bordel kolem a nevím, co dělat dřív.

Ze začátku syn spinkal hezky, takže jsem ve volných chvílích prala a uklízela a libovala si, jak to dobře zvládám a kolik mám energie. Pak to začalo, výkyvy nálad, záchvaty panického pláče, retence mléka, teploty. Určitě tomu nepřidala spousta návštěv a moje máma, která tu týden bydlela se svými dobře míněnými radami, kvůli kterým jsem se málem zhroutila. Místo pomoci si chtěla vnoučka co nejvíc užít a mě to hrozně stresovalo.

Nikdy jsem nečekala, že mateřství bude pro mě tak náročné a že si vůbec nebudu vědět rady

Děti jsem vždycky hrozně chtěla a těšila se na ně, a snila, jak budu ta nejlepší máma na světě. Teď se bojím udělat úplně cokoliv, abych náhodou neudělala chybu.

Nevím, jak si nastavit nějaký pravidelný režim, v kolik hodin vstávat, kdy jíst, jestli nejdřív nakojit a pak se jít osprchovat, jestli se mám po každém kojení snažit malého uspat, nebo ne. Jak ho vlastně uspat, když sám od sebe v postýlce neusne. Teď jsem ho nechala chvíli brečet, nebude z toho mít nějaké následky? Jak dlouho nosit v šátku, než ho odložím, nebo si mám lehnout s ním. Asi mi praskne hlava.

Jak mám poslouchat svou intuici, když mám v sobě takový chaos?

Jsem vyčerpaná, ale když mám chvilku, neumím vypnout a nedokážu spát na povel. Asi to je spíš materiál na deník. Nebo třeba to pak doplním a vydám, abych třeba dodala odvahu ostatním maminkám s podobnými pocity… až to zvládnu… jestli to zvládnu…

Každopádně ještě jednou děkuji a jen tak dál, pomáhá to !!!

2016-08-15 v 16.22.40Maminka zažívá podobné pocity, jako spousta novopečených maminek, které se srazí s drsnou realitou mateřství…  Ale v žádném případě bych to nepodceňovala, hormonální změny v šestinedělí, vyčerpání, nedostatek spánku kombinované s vnitřním zmatkem a pocity viny můžou ženu opravdu dovést až na pokraj zhroucení a do péče psychiatrů, nejednou i k pokusu o sebevraždu…

Zdůraznila bych, že kdyby měla pocit, že to nezvládá, určitě není žádná ostuda říct si o pomoc. 

Vzpomněla jsem si na informaci, kterou jsem objevila v Pravém domácím časopise. Týkala se poporodních dul, které si objednáš, aby přišly k tobě domů, podívaly se na tebe i na miminko. Trochu poklidily, něco uvařily, poradily ti, s čím potřebuješ, a hlavně tě ujistily, že jsi docela normální a že pocity, které zažíváš, jsou taky normální.

 V naší nenormální společnosti, kdy je máma od rána do večera s dítětem sama a zároveň nemá žádný věrohodný vzor, který by mohla následovat, je to těžké.

Tak bych pro začátek zkusila sehnat takovouhle paní, psychologa nebo psychiatra bych si nechala až jako těžší kalibr. Ale v případě nouze bych se ani tomu rozhodně nebránila…
Pokud by bylo potřeba, můžeme se sejít individuálně.

2016-07-13 v 10.24.58Děkuji za tvou odvahu nám napsat. Neznám tě osobně ani do hloubky, ale přesto se pokusím ti poradit.

Uvědom si, že už teď jsi ta nejlepší máma, kterou tvůj syn má. Nesnaž se být perfektní, o to děti ani nestojí.
Nauč se pár technik, jak se o dítě postarat a pak je hoď za hlavu – o dokonalosti, technikách a rozvrzích mateřství opravdu není, To je cesta do pekla vyhoření. Věř mi, vím o čem mluvím.

Je důležité, aby sis začala věřit.

Nevím, jestli sebedůvěra není tvá dlouhodobější slabina. Pokud ano, hodně pomáhá jednoduché cvičení, kdy si každý den napíšeš deset věci, klidně blbostí, za které se pochválíš. Obecně máme velkou tendenci sebe sama shazovat. Býváme na sebe přísnější, než si zasloužíme a málokdy se pochválíme. Tato pochvala, která má za úkol zahojit sebedůvěru, vede jen k tomu, že se uvolníš.

A uvolnění je teď to nejdůležitější, co potřebuješ.

Zhluboka se nadechni, zavři oči, uvolňuj každou část svého těla, trénuj bytí tady a teď, snaž se všechno pustit za hlavu. Pak zvedni své dítko, pochovej ho, čichej k vláskům, co to jde.
Můžeš si říkat: „Jsem dost dobrá a jsem tady a teď.“
Jsem si jistá, že takové jednoduché cvičení ti pomůže zvládnout chaos, o kterém mluvíš. Navrátí ti ztracenou sebejistotu a rozvine přirozenou vazbu mezi tebou a dítětem, o intuici nemluvě.
Je úplně jedno, jak často tvé miminko spí, jak moc ho chováš, jestli ho nosíš, nebo vozíš v kočárku, o tom to není.

Je to o tom, abys byla spokojená.

Dělej ty věci, které ti přináší radost, úklid domácnosti není podstatný. Ráda čteš? Ráda tancuješ? Ráda maluješ? Je něco, co jsi vždycky chtěla dělat, ale nebyl na to čas, nebo odvaha?
Když budeš spokojená ty, budeš mít dost síly a energie se starat o synka a také k němu nebudeš přistupovat z pozice „už zase, už nemůžu, jak dlouho to ještě potrvá“, ale z pozice nadbytku, lásky a touhy s ním být – a to je úplně jiná kvalita.
Zdaleka nejsi sama v tom, co prožíváš, a je hrozné, že se tak většina žen cítí – že jsou samy, že jsou hrozné matky, že to nezvládají – a přitom by si každá zasloužila cenu za to, co všechno musely a musí zvládnout.
Přeji ti, ať si čas se synem užiješ, ať k sobě naleznete co nejpevnější a nejláskyplnější cestu a buď šťastná – už teď jsi ta nejlepší máma, jakou tvůj syn má!

Zažíváte něco podobného? Nebo máte jinou zkušenost?

Napište komentář, nebo pošlete dotaz do poradny


 Poradna


Chceš se připravit na první týdny s miminkem? 

Chceš tentokrát šestinedělí prožít v pohodě?

42 Tipů na šestinedělí

Ať už jsi prvorodička, nebo zkušená maminka, na každý den jsem pro tebe napsala jeden tip:

 • jak prožít pohodové šestinedělí
 • jak se napojit na své miminko
 • jak pečovat o sebe a své dítě
 • jak začít nový život

Zjisti více zde!

Martina Mikolášová

Nikdy jsem se nesmířila s tvrzením, že mateřství je možné jen nějak přežít. Dnes žiji podle motta, že šťastné mámy jsou aktivní ženy plnící si své sny a ukazující svým dětem svět. 

Jsem maminkou tří dětí a roky jsem studovala a hledala způsoby, jak se z frustrované matky v depresích vypracovat ve šťastnou mámu.

Založila jsem projekt Šťastná máma a své poznatky shrnula do knih: Cesta ke šťastnému mateřství, 5 Tabu mateřstvía 42 Tipů den šestinedělí

Komentáře
 • Ochrana osobních údajů
  Vaše údaje jsou u mě v bezpečí. Databáze je soukromá.
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Témata
 • Autoři
 • Buďte ve středu dění…