Jednou císař vždycky císař?

7.4. 2017Martina Mikolášová1379x

Naše čtenářka se s vámi chce podělit o svůj příběh VBAC (vaginální porod po předchozím císařském řezu).

První syn šel plánovanou sekcí kvůli nedostatku plodové vody a zastavení růstu v 36 + 3 tt. Druhý syn na svět vykoukl 39+3 tt po plynulém, přirozeném porodu. Celé těhotenství mě má doktorka sledovala. Kontrolovala jizvu, měřila, ve kterém místě a jak silná je.

Přirozený porod mi přála stejně, jako jsem si ho přála já

Vše jsem též konzultovala se svou dulou, která mě k porodu doprovázela. Na její doporučení jsem si i zvolila porodnici, která je přátelská k přirozeným porodům. Ve všem mi vyšli vstříc. U porodu dokonce shodou okolností byl i můj bývalý doktor, ke kterému jsem z důvodu vzdálenosti přestala po prvním porodu dojíždět.

Porod od první známky trval zhruba 24 h. Prvních 12 h bylo naprosto v pohodě, pak začalo trochu přituhovat, ale díky dule a dýchání jsem vše zvládala. Doma jsem byla co nejdéle to šlo. Před námi však byla cesta autem o délce cca 35 km, a když kontrakce zesílily, jeli jsme.

V nemocnici mi chvilku trvalo se uvolnit

Cizí prostředí, monitor, i cizí porodní asistentka (PA) na tom mají svůj vliv. Naštěstí jsme až do konce byli na pokoji jen já, dula a můj muž, který byl úžasný a jsem moc ráda, že byl po celou dobu se mnou.

PA chodila jen kontrolovat ozvy, monitor a občas mě vyšetřit. Když se hlavička protlačovala brankou, myslela, jsem si, že to nezvládnu, ale vzpomínka na bolest po císaři mě nutila to nevzdat a ani dula ani PA mi to nedovolily.

Otvírala jsem se prý krásně a rychle. To trvalo cca 5 hodin a v 1:18 po intenzivním tlačení jsem držela v náruči svého druhého syna. V ten moment jsem byla vděčná, že manžel už další dítě nechce. Dnes už tvrdím, že porod byl krásný a možná bych s odstupem času do třetího i sad šla 🙂
Placenta se díky předchozí sekci ovšem neodlučovala a musela jsem pod narkózu. Na tom mi už tolik nezáleželo. To nejdůležitější jsem měla za sebou.

Mám zkušenost jak se sekcí, tak s přirozeným porodem. Ačkoli to bylo náročné, hojení je výrazně lepší než po sekci. Také mi přirozený porod pomohl zpracovat předchozí zkušenost. Už mohu říct, že i prvního syna jsem rodila.

Sice jsem tehdy neměla žádné kontrakce, žádné bolesti před porodem, ale ta bolest po porodu byla mnohem silnější a to jak na těle tak na duši.
Tentokrát mám jen pár drobných stehů a to i přes to, že mi doktor tvrdil, že bez nástřihu se roztrhnu. Dula mi chránila hráz teplým obkladem a doktor prsty tak, aby hlavička mohla co nejsnadněji ven.

Přesnou polohu porodu si už nepamatuji. Ono více si toho nepamatuji, ale ten pocit, že jsem to zvládla je veliký.

Přeji vám všem možnost to zažít. Nevzdávejte se přirozeného porodu, vybírejte si porodnici, kde vám vyjdou vstříc a vyberte si i doprovod, kterému plně důvěřujete. Vše se vyplatí.

Jo a jediné, co mi z porodního přání nevyšlo, krom přirozeného porodu placenty byl obsazený nadstandardní pokoj

Děkuji za krásný příběh! Doufám, že přinese podporu ženám, které by po císařském řezu chtěly také projít přirozeným porodem. 

Pokud i ty máš příběh, který by měl spatřit světlo světa, napiš na: info@stastnamama.com


Stručný manuál na přirozený porod


 

Martina Mikolášová

Nikdy jsem se nesmířila s tvrzením, že mateřství je možné jen nějak přežít. Dnes žiji podle motta, že šťastné mámy jsou aktivní ženy plnící si své sny a ukazující svým dětem svět. 

Jsem maminkou tří dětí a roky jsem studovala a hledala způsoby, jak se z frustrované matky v depresích vypracovat ve šťastnou mámu.

Založila jsem projekt Šťastná máma a své poznatky shrnula do knih: Cesta ke šťastnému mateřství, 5 Tabu mateřstvía 42 Tipů den šestinedělí

Komentáře
  • Ochrana osobních údajů
    Vaše údaje jsou u mě v bezpečí. Databáze je soukromá.
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Témata
  • Autoři
  • Buďte ve středu dění…