9 Tipů jak být spokojenou maminkou

14.12. 2016Martina Mikolášová1291x

obrazovky-2016-12-14-v-11-19-27Dávám dohromady poslední úpravy Deníku pro maminky. Mám otevřených asi tisíc oken webových prohlížečů, pages, náhledů a jeden hudební přehrávač. Najednou na mě zacinká zpráva z facebooku. Píše Martina Chomátová, zakladatelka projektu PlayEveryday…

„Mám nápad! Uděláme spolu výzvu, od nového roku se každý den vyfotíme, co pro sebe děláme…něco o instagramu…a uvedeme to na webináři.“

„Webinář? Co třeba příští měsíc, v prosinci?“

Prosinec začal, my se z rodinou dostali z cyklu nechutných horečnatých viróz a hurá zpět do práce.

„Heleď, co ten webinář?“ píšu Martině

„No jo. Co tuhle neděli? Pozvala jsem i Žanetu Slámovou, má super vhledy, a každá předneseme 3 tipy, jak být spokojenou maminkou. Co říkáš?“

Za pět dnů tedy živé vysílání. Musím vymyslet tři tipy, prodrat se editací nového deníku, o vánočních přípravách raději nemluvě. Martina se zase prodírá nastavováním systému webináře – jde jí to dobře. Když jsem to dělala poprvé já, tak mi to zabralo snad trojnásobné množství času.

Teď ale ty tipy? Jaké vymyslet? Chtělo by to něco jednoduchého, budu mít maximálně 5 minut na každý. Co je zásadní?

naučit se pozorovat svou mysl

Ne, to je příliš těžké. K tomuhle se dostávám až po hodině na přednášce.

…ale je to tak důležité!…

Neodbytná myšlenka na pozorování mysli mi nechce umožnit se soustředit na vymyšlení dalších tipů.

…ok, máte to mít…

Další dvě témata na sebe nenechají dlouho čekat. To, co považuji za jedno z nejdůležitějších věcí, jak maminkám dodat do života potřebou sílu a energii skrze naplňování svých potřeb, si najde své místo na seznamu.

A nakonec třetí tip, který jsem objevila během těhotenství se svým třetím dítětem, a který mi teď, když se starám o tři děti, umožní, že se z toho všeho nelezu po kolenou, je – nesnažit se vše zvládnout, ale uvolnit se.

Je pár hodin před webinářem

Holky přicházejí se svými tipy. Martina chce mluvit o sebelásce, o plnění si svých snů a o sdílení s ostatními ženami.

A Žaneta, byť sama není maminkou, přichází s dalšími peckami, jako je tip týkající se našeho vzteku, lítosti a jako poslední téma představí cvičení, jak skrze péči o dítě pečovat o své vlastní vnitřní dítě.

Webinář začíná a my máme ambiciozní cíl být stručné a výstižné. Webinář by měl trvat jen hodinu. Jsem ráda, já osobně si nepustím webinář, který trvá skoro dvě hodiny – na to prostě nemám čas. Webinář trvající hodinu by neměl zatěžovat čas maminek.

Spouštíme, začínáme, mluvíme, smějeme se, gestikulujeme, klepeme se, sdílíme, souzníme, otevíráme sebe, otevíráme publikum…

…Když jsem si webinář zpětně pouštěla, sama jsem se klepala. Byl to pro mě krásný zážitek a díky, že jsi to, Marti, zorganizovala. Pustím si ho znovu a budu z něj čerpat.

A hned druhý den jsem vyzkoušela cvičení od Žanety a ještě teď se směji u Martininých hlášek…

obrazovky-2016-12-14-v-15-55-06

A vy si můžete pustit záznam…

9 Tipů jak být spokojenou maminkou:

 1. Mít se ráda, ať se děje cokoliv.
 2. Sdílet s ostatními ženami.
 3. Plnit si své sny.
 4. Pozorovat svou mysl.
 5. Poznávat a ctít své potřeby.
 6. Nesnažit se vše zvládnout, ale uvolnit se.
 7. Je v pořádku mít vztek.
 8. Lítost vůči dětem není třeba, jsou silnější, než si myslíme.
 9. Skrze naplňování potřeb dítěte, můžeme naplnit potřeby vlastního vnitřního dítěte a tak jej léčit.

Přihlašte se o webinář zde…

Martina Mikolášová

Nikdy jsem se nesmířila s tvrzením, že mateřství je možné jen nějak přežít. Dnes žiji podle motta, že šťastné mámy jsou aktivní ženy plnící si své sny a ukazující svým dětem svět. 

Jsem maminkou tří dětí a roky jsem studovala a hledala způsoby, jak se z frustrované matky v depresích vypracovat ve šťastnou mámu.

Založila jsem projekt Šťastná máma a své poznatky shrnula do knih: Cesta ke šťastnému mateřství, 5 Tabu mateřstvía 42 Tipů den šestinedělí

Komentáře
 • Ochrana osobních údajů
  Vaše údaje jsou u mě v bezpečí. Databáze je soukromá.
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Témata
 • Autoři
 • Buďte ve středu dění…